Továrna vs. Sklep

Spousta lidí, kteří milují cider, se ušklíbne při zmínění velkých nadnárodních značek jako Carling, Somersby, Strongbow a upřímně, i já se občas musím zdržet negativního komentáře. Je totiž pravda, že když je v třešňovém cideru 0,5% šťávy z koncentrátu, tak bych pojmenování „třešňový“ zakázal, zvlášť když je dobarven čímkoliv místo třešní.

Přídavné umělé barvy, chuti, cukry a konzervanty nikdy nikoho nepotěší a řemeslný výrobce po nich nesáhne, proč taky. Poslední roky je však vidět, a platí to pro většinu nápojů, že jak se mění trh, tlak od konzumentů na kvalitu, obsah, suroviny a zpracování, tak se mění i přístup velkých výrobců. Ti upravují svoje receptury, používají přírodní látky, mění produkty a také jejich komunikaci k zákazníkovi. Jdou naproti poptávce, která je logicky pro velké hráče rozhodující.

Na druhou stranu si představte trh, ve kterém nepůsobí ani jeden velký pivovar nebo světový hráč silné značky cideru. Nikdo, kdo do trhu s ciderem investuje desítky až stovky milionů korun ročně a silně tak stimuluje trh a růst se „staronovým“ nápojem. Pro některé hezká představa, ale vězte, že díky velkým průmyslovým producentům horšího i lepšího cideru u nás vznikla velmi rychle příležitost pro desítky lokálních výrobců, kteří do marketingu a propagace nemusí (a nemohou) dát velké prostředky, dokáží jít s tekutým jablkem na trh a někteří dokonce uspějí. Lokálně, celorepublikově a několik málo i mezinárodně.

Není to situace jenom v ČR, stejná hra probíhá všude na světě, kdy velcí výrobci táhnout trh a malí výrobci toho využijí. Pokud jsou šikovní, dokáží si naklonit nemalou část trhu. Jsem tak vždy velmi obezřetný v hodnocení, co je a co není dobrý cider. Spíše rozlišuji, jestli mi cider chutná či ne, a že už jsem něco vypil. Nakonec rozhoduje spotřebitel, a tak stejně jako se vypijí miliony litrů levného piva, vypije se i levný cider. Kdo má o nějakou tu desetikorunu navíc, může jít za kvalitou. Nicméně jste to právě vy, spotřebitelé, kdo dáváte výrobcům najevo, jestli jeho produkt bude nebo nebude úspěšným. Nikdo nemá takovou moc, jako vy!

%d blogerům se to líbí: